Czy e-learning jest skuteczny?

Data publikacji: 26 maja, 2010

Wielu będzie się zastanawiało, czy aby na pewno e-learning może być równie lub nawet bardziej skuteczny od nauczania tradycyjnego. Tutaj wszystko zależy od systemu, jaki się obierze, rodzaju szkolenia online i rzecz jasna systematyczności. Po pierwsze korzystając z e-learningu wybiera się tylko wyselekcjonowane informacje, tylko te potrzebne, bez zbędnej nauki całej reszty. To z kolei powoduje, że pewnych rzeczy uczymy się dużo szybciej, czyli szybciej wiedza zostaje wchłaniana. Korzystający z e-learningu sami ustalają sobie czas i miejsce pracy, chyba że e-learning dostępny jest tylko przez sieć w pracy. Jeśli szkolenie jest dobrze zaprojektowane to nauka może być dużo bardziej skuteczna.

Niestety nie wszyscy pracownicy są zwolennikami takiej formy nauki, dlatego też wdrożenie e-learningu do firm może  być nieco uciążliwą sprawą. Taka niechęć wcale nie wynika z tradycjonalizmu. Najczęściej pracowników opanowuje strach, najbardziej przed tym, że ich wiedza i kompetencje będą cały czas sprawdzane przez szefa. Jednak e-learning nie polega na ciągłej kontroli, lecz nauce i to powinno się wpajać do świadomości pracowników firmy. Jednak nie tylko tego boją się pracownicy. Niektórzy z nich najzwyczajniej mają opór w związku z nowymi technologiami.

Ponieważ sam e-learning nie zdobył jeszcze edukacyjnego rynku, to powinno się go wdrażać powoli, tłumaczyć pracownikom, na czym to wszystko polega i jak z tego korzystać. Nie każdy musi znać od razu szkolenia typu e-learning. Niektórzy będą potrzebować nieco więcej czasu na dostosowanie się do nowej metody nauki, jednak czas ten warto zainwestować w przyszłe wyniki firmy osiągane wraz ze wzrostem kompetencji i wiedzy zatrudnionych.

Skomentuj