Jakie są wady e-learnigu?

Data publikacji: 1 listopada, 2011

Gdziekolwiek się człowiek nie uda krzyczą tu i ówdzie o zaletach, jakie stwarza nam e-learnig. Jako jedna z form kształcenia na odległość jest ona troszkę niechętnie przyjmowana, jednak zalety są niezaprzeczalne. Ale jak to w życiu bywa: nie ma produktu bez wad i zawsze warto bliżej się im przyjrzeć, aby mieć lepszy ogląd sytuacji.

E-learning przygotowany jest z założenia do osób znających się, chociaż pobieżnie na technice. Przy nauce stosuje on zalety Internetu, interaktywności, różnych nowoczesnych nośników informacji oraz na przykład telefony komórkowe. Dlatego nie jest skierowany do osób ich nieposiadających i nieznających się na rzeczy. Najczęściej wykorzystywanym medium w szkoleniach e-learnigowych jest Internet, który wymaga od człowieka pewnej wiedzy na ten temat. Z drugiej strony jednak istnieje jeszcze coś takiego, co potocznie nazywa się uczuciem odosobniania ucznia. W wyniku braku bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi lub z nauczycielem człowiek czuje się obco, jakby oderwany od rzeczywistości. Ludzie są różni, i różnie do tego problemu podchodzą, jednakże niezaprzeczalnie od wielu lat wiadomo, że kontakt między uczniem i wykładowcą to podstawa sukcesu. Internet oferuje nam różnego rodzaju kursy on-line oraz szkolenia on-line, jednakże jakby na e-learning nie spojrzeć to przekazuje on tylko i wyłącznie informacje, natomiast do ucznia należy czy naukę poprze praktyką – natomiast często zdarza się, że praktyka częściej więcej uczy niż teoria. Robiąc pewnego rodzaju bilans zalet i wad, jakimi e-learning się charakteryzuje widać dokładnie, że zalety są bardzo poważne i zdecydowanie przyćmiewają jego wady. Decydując jednak na kroki ku uczeniu się powinniśmy zdać sobie sprawę z wad, a zalety pozostawić na później.

Tylko 1 to “Jakie są wady e-learnigu?”

  1. wojtek mówi:

    Witam
    Ponieważ jakiś czas temu odniosłem się w sieci do tego wpisu, nie w pełni się z nim zgadzając, uczciwość nakazuje poinformować autora. Tekst dostępny jest tutaj: http://edutrendy.pl/?p=6

Skomentuj