Korzyści płynące z e-learningu

Data publikacji: 17 grudnia, 2010

Właściciele większych firm nie muszą się dłużej zastanawiać, bowiem wraz ze szkoleniem metodą e-learningową zyskują mnóstwo pozytywnych aspektów, które pokrótce postaram się opisać.

Zacznijmy od tego, że zamawiając kurs metodą e-learning lub kupując gotowy na określoną liczbę stanowisk (ewentualnie płacimy dodatkowo za jego wdrożenie do firmy), mamy pewność, że trafi on do wszystkich pracowników, dzięki czemu wcale nie będzie drożej, choć cena może wydawać się wysoka. Za takie samo szkolenie w systemie stacjonarnym trzeba by zapłacić nieraz dużo więcej, a jeszcze gorzej, kiedy firma pragnie zapłaty za długotrwałe szkolenie od każdego pracownika firmy. Dodatkowo szkolenia stacjonarne bardzo często znajdują się daleko poza miejscem zamieszkania, czyli do kosztów należy jeszcze doliczyć zamiejscowe zakwaterowanie pracownika, wyżywienie i wszystkie inne koszty związane z jego podróżą. Czyli po pierwsze: cena oraz swobodny dostęp w każdym momencie, o każdej porze dnia i nocy. Tutaj z kolei warto porozmawiać z samym szefem, jak on się na całą tę sprawę zapatruje i jak według niego powinno całe szkolenie kształtować się czasowo. Jak wiadomo, nie ilość przerabianego materiału jest ważna, ale systematyczność i powtarzanie.

Kolejną kwestią wartą uwagi jest to, że cały kurs jest taki sam dla wszystkich pracowników, to znaczy nie jest ważne, jak ogromna jest wiedza, doświadczenie czy kondycja umysłowa pracownika – każdy z nich ma dostęp dokładnie do tych samych materiałów, dokładnie do tych samych lekcji. Teraz w zależności od tego, jak zdecydowały władze firmy, wszystkie wyniki wysyłane są do odpowiedniego działu, który je analizuje, bądź od razu do władz firmy. Nie można jednak tym pracowników stresować – ma to być jedynie metoda na pogłębienie wiedzy i doświadczenia.

Wyniki otrzymane za pomocą specjalnych analiz e-learningowych opracowywanych przez odpowiednie sektory firmy, pozwalają określić indywidualne potrzeby na wiedzę i doświadczenie pracowników, a zaspokojenie tych potrzeb będzie owocowało w lepszą, wydajniejszą pracę oraz przede wszystkim wyniki finansowe firmy. Nie mówiąc o tym, że jeśli dane szkolenie odbywa się wśród wszystkich pracowników, to w trakcie urlopów nie będzie trudno zastąpić pracownika innym, pracującym w tej samej firmie bez wynajmowania dodatkowych osób z zewnątrz na zastępstwo.

Szkolenia takie wydają się być złotym środkiem dla każdego pracodawcy chcącego tańszym (żeby nie powiedzieć „tanim”) kosztem przekwalifikować lub powyższych kwalifikacje swoich pracowników, którzy zresztą bardzo chętnie dopiszą do swoich CV kolejne przebyte szkolenia. Tutaj jednak trzeba uważać przy zamawianiu, ponieważ wiele firm reklamujących szkolenia e-learning i ich wdrożenia, w rzeczywistości nie ma o nich pojęcia, trzeba więc wybierać doświadczonych fachowców.

Tylko 1 to “Korzyści płynące z e-learningu”

  1. Rysiek mówi:

    Witam
    kozysci sa ogromne, jako ze jest istotne by umiec samemu sie zorganizowac i dokonac to czego sie chce. Zycie jest jedno. Warto dzialac, i Kochac siebie… ucz sie

Skomentuj