Platformy edukacyjne

Data publikacji: 26 listopada, 2010

Każdy kurs online wymaga odpowiedniego przygotowania i odpowiedniego środowiska, w którym będzie on przeprowadzany. Nie mamy tutaj jednak na myśli serwerów, czy też komputerów, na których będzie stało oprogramowanie zarządzające kursami, ale właśnie samo oprogramowanie, które tworzy swoistą platformę edukacyjną. W zależności od potrzeb danej firmy i funkcji, które mają być zawarte w szkoleniach i kursach możemy przebierać wśród wielu platform edukacyjnych. Nie będziemy w tym artykule jednak podawać żadnych dokładnych danych oprogramowania, a skupimy się tylko i wyłącznie na podstawowych funkcjach, które tego typu programy powinny oferować swoim użytkownikom zarówno po stronie osób nimi zarządzającymi, jak i je wypełniającymi.

Na polskim rynku e-learningu dostępnych jest wiele rodzajów oprogramowań pozwalających na tworzenie, zarządzanie i przeprowadzanie kursów, począwszy od projektów open source tj. projektów darmowych w zastosowaniu, a skończywszy na oprogramowaniu za dość spore pieniądze, które jednak oferuje nam wsparcie techniczne ze strony doświadczonej grupy ludzi niemalże przez całą dobę. Wszystko to jednak ma jedną wspólną cechę – dobrze przygotowane spełni swoją podstawową rolę, a więc pozwoli na e-learning. Jeżeli jednak nasze umiejętności programistyczne są niewielkie, bądź też nie mamy informatyka, który przeprowadziłby za nas proces instalacji darmowych aplikacji i przygotował je do użytkowania, powinniśmy zainwestować fundusze w rozwiązania profesjonalne, gdzie doświadczeni ludzi skonfigurują wszystko za nas. Platformę edukacyjną musimy wybierać jednak nie tylko pod względem oferowanego przez jej producenta wsparcia technicznego, ale także przez oferowane przez nią funkcję.

Po co nam niezliczone wodotryski, z których i tak nie zmierzamy w naszych projektach korzystać, a jedynie będziemy zmuszeni zapłacić większą kwotę za dostęp do takiej platformy edukacyjnej? Wszystko trzeba dokładnie przemyśleć, gdyż może się to także okazać inwestycją przyszłościową – to, że w danym momencie nie korzystamy z tego typu funkcji nie oznacza przecież, że za miesiąc, czy też dwa, bądź też za kilka projektów nie będziemy chcieli ich u siebie wdrożyć…

Tylko 1 to “Platformy edukacyjne”

  1. Rysiek mówi:

    tak, najpierw pojawia sie pytanie: po co?
    Dla kogo?

Skomentuj