Profesjonalne standardy e-learningowe

Data publikacji: 20 maja, 2010

Są cztery główne systemy e-learningowe. Jedne są bardziej złożone, drugie mniej, dlatego też chciałbym pokrótce wytłumaczyć, na czym dany system polega.

Najbardziej zaawansowanym jest Learning Content Managment System (LCMS), który umożliwia ciągłą edycję zawartości. Wszystkie elementy kursu umieszczone są w centrum. Centrum to idealnie dopasowuje nauczanie do osiągnięć ucznia, studenta czy kursanta wchodząc z nim z liczne interakcje. Zaś całość jest połączona siecią, dzięki której istnieje stały nadzór, a kursanci mogą wymienia się między sobą zdobytą wiedzą czy wynikami.

Learning Managment System (LMS) to z kolei system zarządzający kompetencjami i szkoleniem jako takim. Dzięki systemowi LMS każdy kursant jest na bieżąco analizowany, a jego osiągnięcia cały czas sprawdzane. Sam LMS posiada również system administracyjny, kierujący dostępem do szkoleń online, które zostały już do dane użytkownika przypisane.

Shrable Content Object (SCO) to tak zwana implementacja Learning Object. Zazwyczaj stanowi archiwum zbiorów służących do prezentacji, ale nie ma możliwości wywoływania obiektów innych, jedynie te zapisane w tym systemie. Najczęściej wykorzystywany jest z kolei system SCORM, który daje możliwość przenoszenia materiałów pomiędzy kursami, dzięki czemu można je mieszać, łączyć w jeden. Umożliwianie wielokrotnego wykorzystania materiałów również znajduje się w standardzie. Decydując się na któryś ze standardów, może wybrać taką e-learningową mieszankę.

Skomentuj