Rozwój e-learningu w polsce

Data publikacji: 11 listopada, 2010

Polska niemal we wszystkim zawsze podążą za trendami zachodnimi. Niestety z reguły dzieje się to dopiero po upływie pewnego okresu czasu i tak też jest w przypadku e-learningu. Kiedy na zachodzie Europy ten rodzaj nauki na odległość przeżywa swoje najlepsze lata i wciąż rozwija się pełną parą, u nas można rzec, że rynek ten raczkuje. Z drugiej strony nie będzie to w pełni zgodne z prawdą… Dlaczego?

Wiele firm, które nie mają co prawda jeszcze wyrobionych pozycji na polskim rynku i dopiero stawiają w nim pierwsze kroki oferując platformy e-learningowe dla przedsiębiorstw i odbiorców indywidualnych, jednak ich poziom pod wieloma względami nie odstaje od średniej światowej w tej dziedzinie, a wszystkie oferowane przez nie rozwiązania są w pełni profesjonalne. Dlaczego więc we wstępie napisaliśmy, że rynek ten w Polsce dopiero raczkuje? Wszystko to za sprawą firm, do których oferta e-learningowa jest kierowana. Polscy pracodawcy wciąż wolą wysłać swoich pracowników na szkolenia tradycyjne, z których ich podwładni relatywnie mało wynoszą. Nie dostrzegają w żaden sposób korzyści płynących ze szkoleń na bazie nowoczesnych technologii, w tym także najbardziej przemawiającej do rozumu – kwestii cenowej, która nie przekłada się jednak także na niski poziom nauczania. Jest wręcz na odwrót. Za stosunkowo niższe pieniądze nasi pracownicy mogą lepiej podnieść swoje kwalifikacje niż w przypadku szkoleń stacjonarnych.

Kluczem więc do dynamicznego rozwoju tej branży jest odpowiednie przekonanie potencjalnych klientów. Dotarcie do nich i przedstawienie korzyści. Nie należy jednak edukować i przymuszać do danej formy szkoleń. Przedsiębiorcy muszą podjąć decyzje świadomie i dobrowolnie. Muszą zrozumieć i przekonać się, że wprowadzenie czegoś nowego nie boli, a może przynieść wiele korzyści. Wówczas możemy liczyć na to, że szkolenia internetowe przyjmą się u nas na dobre.

Czy jednak w najbliższym czasie ta sytuacja ulegnie zmianie i oferta e-learningowa kierowana do polskich przedsiębiorców będzie jeszcze bogatsza, a przy tym atrakcyjniejsza? Polski rynek e-learningu ma potencjał, który miejmy nadzieję zostanie odpowiednio wykorzystany. Zyskają na tym wszyscy, dosłownie wszyscy ponieważ wirtualne szkolenie pracowników jest dużo przyjaźniejsze środowisku niż tradycyjne kursy przeprowadzane w auli z użyciem ton papieru.

Skomentuj