Studia on-line

Data publikacji: 9 maja, 2010

Era Internetu zagościła w Polsce na dobre i zakorzeniła się już w niej tak dobrze, że powstają pierwsze uniwersytety kształtujące w systemie on-line, czyli poprzez e-learning. Podstawowa różnicą na takich studiach jest przede wszystkim forma i sposób kontaktu. Podczas gdy na tradycyjnych studiach z każdym komunikacja przebiega bezpośrednio, tak tutaj studenci między sobą wymieniają się spostrzeżeniami tylko w formie elektronicznej i tak samo jest z wykładowcami. Choć między studentami kontakt może być w ten sposób nieco bardziej utrudniony, to z wykładowcą ma się kontakt bardziej bezpośredni i taki pracownik akademicki wytłumaczy dokładnie to, czego nie rozumiemy.

Studia przez e-learning to przede wszystkim także zupełnie inna organizacja pracy i czasu nauki. Kiedy na stacjonarnych studiach konieczne jest zawsze przybycie na konkretną  godzinę w konkretny dzień, do nauki przez Internet można przysiadać o porze dowolnej, ale na pewno trzeba to czynić systematycznie, aby wiedza zdobywana za każdym razem mogła się pogłębiać. Studia przez Internet to jednak również trochę pracy, ponieważ od każdego studenta uczącego się przez e-learning wymaga się przesyłania różnych prac w określonych terminach, które mają gwarantować oceny cząstkowe i upoważniać z czasem do przystąpienia do egzaminu, który odbędzie się w siedzibie uczelni. Nie można również zapominać o terminach wideokonferencji czy czatów, które będą odbywać się z udziałem pracowników akademickich.

Materiały na platformach e-learningowych to nie tylko suche teksty, ale także liczne multimedialne prezentacje, z których każdy może korzystać w dowolnym momencie, a więc łatwiej jest chociażby z tego powodu, że na studiach tradycyjnych takie prezentacje czy filmy zobaczymy tylko  raz, podczas gdy przez e-learning możemy do nich wracać w odpowiednim momencie. Na rynku polskim działa już kilka takich uczelni kształcących na odległość, w tym Uniwersytet Śląski i Marii Skłodoweskiej-Curie.

Skomentuj