Wady e-learningu

Data publikacji: 5 stycznia, 2011

Pomimo licznych i bezsprzecznych korzyści wynikających z zastosowania e-learningu w miejscu tradycyjnych i stacjonarnych kursów doszkalających pracowników nie można także zapominać o wadach, które w pewnym stopniu mogą zmniejszyć zainteresowanie tego typu metod edukacji. Większości z nich można co prawda w dość prosty sposób zaradzić, jednak dobrze jest mieć świadomość o ich istnieniu, aby właśnie już na wstępnym etapie projektowania szkoleń dla własnej firmy pójść drogą omijającą podstawowe problemy. O czy więc w dalszej części artykułu? O wadach dostrzeganych zarówno z poziomu organizacji, tj. firmy zlecającej tego typu kursy, jak również z poziomu osoby wysyłanej i korzystającej z e-learningu.

E-learning to przede wszystkim nauka z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym także Internetu. Wiąże się to niezaprzeczalnie z koniecznością zapewnienia pracownikom dostępu do odpowiedniej infrastruktury technologicznej i informatycznej, co niestety w wielu przypadkach jest dość kosztowne i opłaca się jedynie wtedy, kiedy planujemy przeprowadzanie systematycznych kursów dla własnych pracowników, bądź też chcemy poddać kursowi sporą liczbę osób. Wiąże się to także z dużymi nakładami finansowymi ponoszonymi na wdrożenie systemu zarządzeniami szkoleniami, dzięki któremu można kontrolować postępy pracowników, czy też zapewniać im nowe lekcje kursów. Co jednak w sytuacji, kiedy naszej firmy nie stać na utrzymywanie całej infrastruktury potrzebnej do przeprowadzania szkoleń typu e-learning? Możemy skorzystać z serwerów zewnętrznych, które w większości przypadków zostaną nam zaoferowane przez firmę zapewniającą platformę e-learningową, a wraz z nią także i kursy.

Mamy już wady z perspektywy firmy zlecającej, teraz zajmijmy się wadami dostrzeganymi przez uczestników kursów. Przede wszystkim brakuje tutaj osobistego kontaktu zarówno z innymi członkami danego kursu, jak również z lektorem, bądź mentorem sprawdzającym i kontrolującym postępy kursantów. Oczywiście, można się komunikować za pomocą komunikatorów tekstowych, głosowych, czy też video, jednak nigdy nie zastąpi to kontaktu w cztery oczy i bezpośredniej rozmowy z drugim człowiekiem. Kolejną kwestią jest tutaj niska dyscyplina kursantów wynikająca z tego, iż nie czują oni na sobie bezpośredniego wymogu zrobienia określonych rzeczy w danym czasie, a mogą odwlekać wiele rzeczy w przyszłość. Konieczna jest tutaj wielka samodyscyplina, jak i systematyczność, o której pisaliśmy już wcześniej w jednym z artykułów.

Pomimo jednak tych kilku wad nie przekreślajmy całego e-learningu, gdyż jest to wspaniała sposobność do doskonalenia zarówno siebie, jak i własnych pracowników, która niesie określone korzyści w stosunku do tradycyjnych szkoleń i sposobów zdobywania wiedzy.

Tylko 1 to “Wady e-learningu”

  1. Rysiek mówi:

    witam ponownie
    E learning ma sens kiedy osoba uczaca sie potrafi w pelni panowac nad swoim czasem i uwaga. wtedy uzcenie jest wydajne.
    Internet jest pelen dystrakcji, by je ominac potrzeba silnej woli
    pozdrawiam

Skomentuj